Uroczystości w Borownicy

Poniedziałek, Wrzesień 9, 2019, 19:05
W niedzielę 8 września 2019 r. uroczyście obchodziliśmy 80. rocznicę wojny obronnej w Borownicy. Po raz kolejny kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz mieszkańcom poległym w czasie wojny.
    Spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci.
    Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby. Po zakończeniu uroczystości w plenerze na biwaku odbyło się spotkanie pokoleń.
Organizatorem uroczystości był Wójt i Rada Gminy Bircza oraz Zarząd Wojewódzki Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tekst: Roman Rumak; Foto: Jan Turoń


Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz