Wspomnienie przelanej krwi Żołnierza Polskiego

Poniedziałek, Październik 14, 2019, 20:04
      W dniu 14 października 2019r. przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom w bitwie pod Lenino, określanej, jako chrzest bojowy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Bitwa pod Lenino była jedną z najtragiczniejszych polskich bitew, zakończyła się klęską żołnierzy dowodzonych przez gen. Zygmunta Berlinga. Poza wszelką dyskusją pozostaje bohaterstwo żołnierzy, zdecydowana większość z nich wykazała w bitwie męstwo i pogardę dla śmierci. Nie pozostawia żadnych wątpliwości określenie, że „krew Polaków przelana pod Monte Cassino jest tak samo święta jak krew przelana pod Lenino".
Aktualnie możemy powiedzieć, że nie miała ona żadnego znaczenia strategicznego, ani nawet taktycznego. Polskim żołnierzom nie przyszli ze spodziewaną pomocą ich sowieccy sąsiedzi. Względy polityczne zadecydowały o skierowaniu do walk żołnierzy-Polaków, którzy z nastaniem władzy radzieckiej wywiezieni zostali do łagrów, którzy po prostu nie zdążyli do armii Andersa i w roku 1943 odnaleźli swoją szansę założenia polskiego munduru i wyruszenia w stronę Ojczyzny.
Spotkanie odbyło się w 76. rocznicę tych wydarzeń przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22.
Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 batalion dowodzenia prowadził kol. płk Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego naszej organizacji.
Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, która w swoim przemówieniu podkreśliła ''znaczenie'' dla nas Polaków krwi Żołnierzy Wojska Polskiego przelanej na frontach II Wojny Światowej. Głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś.
W czasie uroczystości usłyszeliśmy salwę honorową, odbył się apel pamięci. Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Tekst zdjęcia: Roman Rumak
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz