Aktualności

Poniedziałek, Czerwiec 3, 2024, 17:17 | Brak komentarzy »


Tekst i zdjęcia: Jan TUROŃ

Niedziela, Maj 12, 2024, 07:37 | Brak komentarzy »
11 maja członkowie Koła ZŻWP nr 1 w Mielcu zgodnie z planem zamierzeń na 2024r. na strzelnicy LOK uczestniczyli w zawodach strzeleckich zorganizowanych dla uczczenia bohaterstwa żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej o Puchar Starosty Powiatu Mieleckiego.
Zawody punktowano w 4 kategoriach: weterani, rezerwiści, goście oraz młodzież. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii otrzymali okazałe puchary, które wręczył osobiście starosta powiatu mieleckiego p. Kazimierz Gacek.
Jednym z elementów zbiórki było wręczenie za wieloletnią pracę społeczną na rzecz Związku kilkunastu kolegom nadanych przez ZG Związku Żołnierzy Wojska Polskiego medali i odznaczeń. Medale i odznaczenia zostały wręczone przez Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZZWP w Rzeszowie ppłk rez. Marka Barana oraz Sekretarza Zarządu Wojewódzkiego mjr rez. Romana Rumak.
Gratulacje osiągniętych wyników w strzelaniu oraz dla każdego z wyróżnionych przez ZG ZZWP złożyła posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezes Ligi Obrony Kraju płk rez. Jerzy Salamucha oraz Wiceprezes Podkarpackiego Zarządu LOK ppłk rez. Wiesław Karpiuk.
Przy kawie, herbacie oraz potrawach z grilla koledzy mogli wymienić się uwagami, wspomnieć mile spędzone chwile z lat służby wojskowej oraz snuć plany na okres letni.
Szczególne podziękowania za zorganizowanie całości przedsięwzięcia należą się Zarządowi koła nr 1 wraz z jego prezesem płk w st. spocz. Józefem Pado.

Tekst i Foto: Roman Rumakśroda, Maj 8, 2024, 18:46 | Brak komentarzy »


W dniu 8 maja pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie uczczono 79. Rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród obecnych była liczna grupa członków naszej Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Całość uroczystości przeprowadzono zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
W czasie uroczystości zabierając głos wicewojewoda podkarpacki p. Wiesław Buż przypomniał wszystkim obecnym o ogromie cierpień i zniszczeń jaki przyniosła nam II Wojna Światowa. Reprezentująca marszałka województwa podkarpackiego p. Małgorzata Jarosińska-Jedynak – członek zarządu województwa podkarpackiego przypomniała, że oddajemy dziś hołd wszystkim rodakom, którzy chwycili za broń, by walczyć o Polskę. W imieniu Prezydenta Miasta Rzeszów głos zabrał Wiceprezydent p. Dariusz Urbanik, który przypomniał, że dzień zakończenia II wojny światowej kraje demokratyczne obchodzą 8 maja. Dzień później świętował go najpierw Związek Radziecki i państwa od niego zależne, a dziś Rosja. To nie jest tylko kwestia daty, ale różnic na płaszczyźnie kulturowo-cywilizacyjnej.
Hołd wszystkim ofiarom wojny oddano podczas Apelu Pamięci zakończonego salwą honorową i hasłem „Wojska Polskiego". W końcowej części pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyło wykonanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tekst i foto: Roman Rumak
Niedziela, Maj 5, 2024, 17:02 | Brak komentarzy »
W dniu 3 maja 2024 roku w Rzeszowie, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Farnym koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątrobę - ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali na rzeszowski Rynek gdzie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów honorowych służb mundurowych oraz licznych pocztów sztandarowych. Rozpoczynając tą część uroczystości złożył meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy Garnizonu Rzeszów gen. bryg. Tadeuszowi Nastarowiczowi. Następnie, przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto flagę państwową na maszt oraz odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego członek jego zarządu Stanisław Kruczek. W dalszej kolejności usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy, który wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. W końcowej części złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki oraz odbyła się defilada pododdziałów.
Tekst:Roman Rumak, foto: Józef Gwozdek

Niedziela, Maj 5, 2024, 16:51 | Brak komentarzy »
28. kwietnia 2024 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę mordu mieszkańców Borownicy przez ukraińskich nacjonalistów z udziałem Wojskowej Asysty Wojskowej wystawionej przez 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w m. Borownica.
Cześć Ich Pamięci !!!
Zbrodnia w Borownicy to zbiorowe zabójstwo ponad 60 Polaków połączone z podpalaniem budynków i grabieżą mienia, dokonane 20 kwietnia 1945 roku we wsi Borownica.
Po zbrodni Polacy pozostali przy życiu zebrali się przy kościele. Na plebanii udzielano pomocy rannym. Do Birczy wysłano gońców z wezwaniem pomocy, która nadeszła następnego dnia. Kilkudziesięciu milicjantów ewakuowało ocalałych Polaków do Birczy. Część zabitych pochowano obok kościoła, niektórych rodziny pochowały w indywidualnych grobach. Pewna część ofiar zbrodni w ogóle nie została pochowana. Polacy powrócili do Borownicy w 1947 roku i odbudowali wieś. 14 czerwca 1996 na miejscu zbrodni postawiono pomnik.
W uroczystości udział wzięli członkowie Rodzin pomordowanych, posłowie na Sejm, europosłowie,  władze województwa podkarpackiego , władze miasta i gminy Bircza, członkowie Koła nr 11 ZŻWP w Rzeszowie , nadleśnictwa , Kombatanci oraz mieszkańcy Borownicy.
Tekst oraz foto: Jan Turoń

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz