Dzień Flagi w Rzeszowie

środa, Maj 3, 2023, 07:11
Z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk dypl. Józefem Mroczką, kombatantów, mieszkańców Rzeszowa w dniu 2 maja na rynku w samo południe odbyły się główne uroczystości na Podkarpaciu, z okazji Dnia Flagi Państwowej.
W tym miejscu należy wyjaśnić skąd wywodzą się polskie barwy narodowe i kiedy powstała biało-czerwona flaga. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła. Oficjalnie polska flaga ustanowiona została w 1919 roku i od tego czasu kilka razy zmieniała swoją kolorystykę. Początkowo miała odcień karmazynu, później jego miejsce zajął cynober. Wszystko zostało dokładnie sprecyzowane dopiero w 1980 r., gdy ostatecznie ustalono kolorystykę. W 1955 r. uznano oficjalnie flagę i godło narodowe (wówczas był to orzeł bez korony). Ostatecznie święto Dnia Flagi Państwowej zostało ustanowione w 2004 roku.
Apel w stolicy Podkarpacia rozpoczął się meldunkiem, który od dowódcy uroczystości przyjął pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Rzeszów ppłk Marcin Samburski. Po powitaniu z pododdziałami przyszedł czas na kulminacyjny punkt obchodów, jakim było podniesienie flagi państwowej w odgłosach Hymnu Państwowego, granego przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa na maszt postawiony na balkonie ratusza miejskiego.
Zabierając głos wiceprezydent miasta Rzeszowa p. Krystyna Stachowska podkreśliła, że „Flaga jest naszym wspólnym symbolem przynależności do społeczeństwa polskiego. Cieszmy się z tego i manifestujmy to! Uroczystość zakończył występ Orkiestry Wojskowej.
Tekst oraz FOTO: Roman Rumak







Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz