Aktualności

środa, Październik 12, 2022, 17:28 | Brak komentarzy »
W dniu 12 października 2022r. przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd wszystkim walczącym i poległym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej.
Spotkanie odbyło się przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22.
Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 Batalion Dowodzenia prowadził kol. płk Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego naszej organizacji.
Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, która w swoim przemówieniu podkreśliła ''znaczenie'' dla nas Polaków krwi Żołnierzy Wojska Polskiego przelanej na frontach II Wojny Światowej. Głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz przedstawiciel Prezydenta Miasta Rzeszowa Zbigniew Sowa.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie wyróżnień związkowych wyróżniającym się w naszej pracy członkom związku.
W czasie uroczystości usłyszeliśmy salwę honorową, odbył się apel pamięci. Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.
Tekst i foto: Roman Rumak 


Poniedziałek, Wrzesień 26, 2022, 17:02 | Brak komentarzy »
Dla uczczenia 83 rocznicy wydarzeń z 12 września 1939 roku w Borownicy po raz kolejny kombatanci, rodziny poległych, przedstawiciele władz samorządowych oraz wojska, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz mieszkańcom poległym w czasie wojny.
W trakcie uroczystości przypominano, jak ważna jest pamięć i wyciąganie wniosków z historii. Uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze przy krzyżu i obelisku na wzgórzu nad „Czarnym Potokiem" oraz przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Borownicy.
Tekt: Roman Rumak, FOTO: Jan TurońNiedziela, Wrzesień 18, 2022, 19:15 | Brak komentarzy »
Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci Zdzisławy MARTOWICZ, która zmarła w dniu 14.09.2022r.
Niech spoczywa w Pokoju.
Pogrzeb odbył się w sobotę, 17.09.2022r. o godz. 08,30 na Cmentarzu Komunalnym „Wikowyja" w Rzeszowie.
Koledze płk. dypl. mgr. Bolesławowi Martowiczowi oaz Pani mgr. Bożenie Martowicz wraz z Rodziną składamy nasze najszczersze kondolencje z powodu utraty Małżonki i Mamy. Słowa nie są w stanie wyrazić, jak bardzo jesteśmy zasmuceni. z powodu Waszej straty.
Z wyrazami szczerego współczucia Józef Mroczka wraz Członkami Prezydium ZW ZŻWP w Rzeszowie

Czwartek, Wrzesień 1, 2022, 19:35 | Brak komentarzy »
W 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 2022 roku o godzinie 07.30, uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, rozpoczęły się obchody upamiętniające tą rocznicę.
Liturgii przewodniczył ks. kmdr por. Grzegorz Golec - Kapelan Garnizonu Rzeszów. Po jej zakończeniu przy kościele rozpoczął się uroczysty apel. Odegrano hymn państwowy, po czym głos zabrali: reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego – Waldemar Szumny, wicewojewoda Podkarpacki - Radosław Wiatr, oraz wiceprezydent Rzeszowa - Jolanta Kaźmierczak. W swoich wystąpieniach zabierający głos podkreślali konieczność dbania o prawdę historyczną, zwłaszcza wobec szkodliwych dla Polski prób jej relatywizowania. Na szczególną uwagę zasługuje odczytany przez Waldemara Szumnego list od marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla w którym zaapelował, by pamiętać o ofiarach II wojny światowej i wciąż wspierać naród ukraiński, „który już pokazał swoje bohaterstwo i niezłomność". Następnie, usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy, który wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów oraz grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tekst: Roman Rumak

Wtorek, Sierpień 16, 2022, 19:58 | Brak komentarzy »
W dniu 15 sierpnia 2022r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego. Obchody o godz. 09.00 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu Niny Nowak, po którym odbył się przemarsz pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego, do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, gen. Dariusz Lewandowski – Dowódca Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
Następnie głos zabrała wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart która podczas swojego wystąpienia nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej z 1920r. Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch odczytał list marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla w którym napisał, że nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II RP. Życzył żołnierzom zdrowia i bezpiecznej służby oraz poczucia satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju.
W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Oficjalną część uroczystości zakończyła wojskowa defilada, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych. Na koniec odbył się piknik wojskowy.
Spośród wielu atrakcji, szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego, na którym zaprezentowano między innymi kołowy moduł ogniowy RAK, kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT 91 Twardy, armatohaubicę KRAB czy też artyleryjski wóz dowodzenia. Wydarzenie uświetniły występy zespołów i solistów, m.in „Grupy wokalnej 21" z klubu 21BSP, czy duet skrzypcowy „Siostry Borys". Szczególną atrakcją był poczęstunek wojskową grochówką.
Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz